Nakonec se podařilo se natočit šestnáct videí. Na některých projektech se ještě bude pracovat, proto nejsou finální výstupy k dispozici komunitě. Velkou výzvou bylo skloubit různou úroveň účastníků, práci napříč časovými pásmy i přílišné upnutí k teoriím a frameworkům současného světa.
Týmová práce je základ
Generování nápadů začínalo na Slacku. Byl jsem aktivní v několika oblastech jako je digitalizace, change management a business continuity. Velmi rychle jsem si začal rozumět s lidmi okolo change managementu, kde se objevilo hodně zajímavých myšlenek a brzy začala fungovat týmová synergie. S Yevgenem z Ukrajiny a Eileen s Jižní Afriky jsme postavili myšlenku projektu a spolu s dalšími kolegy začali pracovat na výstupu. Já měl na starost oblast komunikace změn, kterou bylo potřeba zjednodušit a upravit na současnou situaci. Šestičlenný tým fungoval velmi dobře, Nourah ze Saudské Arábie dala prezentaci do perfektního designu a Eileen namluvila video. Výsledek můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=2dR8eLzu4f8&feature=emb_logo
U řady týmů jsem viděl problémy ve spolupráci - jeden člen týmu prosazuje za každou cenu svou myšlenku nebo týmu chybí drive a kompetence. To ostatní týmy zdrželo a podepsalo se to na jejich výsledku.
Musím být kritický i k našemu výstupu. Přál jsem si ještě posbírat feedback od PMO doladit relevanci některých sekcí, nicméně v krátkém časovém intervalu se to nestihlo.
Hackathon je zážitek
Navzdory tomu převážily pozitivní dojmy. Všechna setkání, diskuse a workshopy spojovala silná pozitivní atmosféra, která nám dovolila překonat únavu, stres v osobním nebo pracovním životě a kulturní i fyzickou vzdálenost. Ověřili jsme si, že pokud je dobrá vůle, každou překážku lze překonat a žádný cíl není nemožný.
Očekával jsem, že mě dlouhá série online konferencí vyčerpá, ale stal se pravý opak. Hackathon mě nabil energií a hned jsem začal uvažovat, kde bych tento druh spolupráce využil nejlépe.Vzal jsem si pár ponaučení a rád bych viděl, jestli bychom s kolegy dosáhli větší efektivity.
Jako nejdůležitější faktor úspěchu vidím přípravu. Organizace hlavních setkání a spolupráce mezi týmy musí být naprosto dokonalá a dopředu daná včetně pravidel a agendy. Myslím si také, že téma je dobré zvolit konkrétní, jasné a nejlépe rovnou se specifickým zadáním, které vznikne ještě před začátkem samotného hackatonu. Nebál bych se ani hierarchické organizace, kde o dalším směřování rozhoduje jeden nebo jen několik lidí. Samozřejmě je potřeba zároveň pracovat s emocemi těch, jejichž práce nebude využita - je to nezbytná cena za velký objem práce v krátkém čase.
Hackathon je svým způsobem extrémní sport. Jsou v něm obsaženy velké emoce, velké výkony, ale i nejisté výsledky. Příznivci extrémních sportů říkají, že zážitek nemusí být dobrý, stačí, když je silný. Já mohu říci, že můj první zážitek tohoto druhu byl nejen silný, ale i dobrý, a těším se, že i další bude takový.
Máte chuť uspořádat hackathon k aktuálnímu problému? Rád pomohu s organizací.